Tresura psa daje ogromną satysfakcję i buduje naszą pozycję przewodnika stada. Pies uczy się, że wymagamy od niego pewnych zachowań i ustalamy zasady naszej relacji.
W dzisiejszych zabieganych czasach coraz większy nacisk kładziemy na lepszą organizację czasu i staramy się usprawnić wzajemną komunikację. Przenosi się to również na relacje z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Chcemy, aby były nam posłuszne, rozumiały czego od nich oczekujemy, jakiego zachowania się po nich spodziewamy.
Szkolenie psa ogromnie buduje więź z naszym podopieczym. Ucząc psa odpowiedniej reakcji na naszą komendę bądź gest, tworzymy wzajemny język komunikacji.
Zrozumienie sposobu rozumowania psa w czasie procesu nauki, otwiera przed nami nieograniczone możliwości podczas dalszego szkolenia.
Szkolenie psa jest również ważnym elementem z punktu widzenia czworonoga. Dla jego zdrowego rozwoju nie wystarcza leżenie na kanapie i kilka krótkich spacerów w ciągu dnia. Oczekuje on od nas zadań i licznych wyzwań. Nauka zapewnia pupilowi prawidłowy rozwój umysłowy. Pamiętać musimy o tym, iż rasowe psy hodowane były do wykonywania konkretnych zadań (zaganianie owiec, pilnowanie bydła, tropienie zwierzyny itd.). W ich żyłach płynie naturalna potrzeba pracy u boku człowieka.
Tresura psa nie jest trudna i skomplikowana, jeśli tylko uda nam się rozgryźć kod dostępu do psiego umysłu i jego sposobu percepcji.
Zachęcam wszystkich do samodzielnej tresury własnego psa. Z pewnością odnajdziecie w tym wiele frajdy i lepiej poznacie swojego pupila. W dalszej części bloga pokażę, jak nauczyć pupila konkretnych komend i sztuczek. Myślę, że po takiej dawce wiedzy, odkryjecie w czym tkwi klucz do sekcesu. Tymczasem poniżej przedstawiam najważniejsze moim zdaniem zasady, o ktorych wypada pamiętać podczas pracy z psem:
1. Nauka psa musi być ciekawa i formą zabawy, wtedy przeniesie lepsze efekty. Pies, który zacznie się nudzić nie będzie zainteresowany pracą z nami.
2. Jedyną dopuszczalną techniką nauki jest tresura pozytywna tj. nagradzanie dobrego zachowania. Nigdy nie stosujmy kar ficzycznych bądź psychicznych wobec zwierzęcia. Takie techniki są świadomym znęcaniem się nad psem w mniej lub bardziej okrutny sposób, a do tego nie przynoszą pożądanych efektów. Pies zastraszony w pewnym momencie przyjmuje bierną postawę słysząc komendę w obawie przed nieuchronną karą. Wystraczającym sygnałem ostrzegawczym dla psa jest brak Twojego zainteresowania i pochwały.
3. Podczas nauki stosujmy krótkie sesje np. 10-minutowe, przeplatane chwilą relaksu, wspólną zabawą.
4. Najlepsze efekty przyniesie tresura psa, który nie jadł przed chwilą gigantycznego posiłku. Głodny pies będzie chętniej wykonywał komendy w zamian za smakołyki.
5. Do nauki stosuj najodpowiedniejsze dla danego psa formy nagradzania (smakołyki, ulubiona zabawka, pochwała). Formę nagradzania dostosuj do upodobań psa.
6. Zawsze rozpoczynaj naukę od prostych komend, dopiero później przejdź do bardziej skomplikowanych. Gdy pies na kolejnym etapie nauki ma problemy ze zrozumieniem czego od niego wymagasz, zawsze cofnij się do etapu w którym odnosił sukcesy. Najwidoczniej jeden z elementów wymaga lepszego utrwalenia.
7. Naukę komendy możesz podzielić na etapy, tak aby pies lepiej zrozumiał czego od niego wymagasz.
8. Tempo nauki zawsze dostosuj do możliwości swojego psa. Pamiętaj, że każdy pies uczyć się będzie w indywidulanym tempie ( podobnie zresztą jak i my ludzie J ).
9. Każdą lekcję zakończ zawsze komendą, którą pies umie wykonać, tak aby zakończyl daną sesję w przeświadczeniu, że jesteś z niego zadowolony.
10. Gdy pies nie wykonuje komendy nie powtarzaj jej 10-krotnie. Takie rzucanie słów na wiatr, buduje w psu przeświadczenie, że na te słowa nie musi reagować.
11. Zawsze jasno określaj czego od psa oczekujesz (konkretne słowo komendy i jednoznaczny gest), pamiętaj aby być konsekwentnym w swoich wymaganiach względem psa.
12. Pamiętaj, że jeśli pies nie wykonuje tego o co go prosisz, wina leży po Twojej stronie, nie psa. Prawdopodobnie źle komunikujesz swoją prośbę.
13. Naukę rozpocznij zawsze w miejscu, gdzie nic nie będzie psa rozpraszać. Wprowadzenie elementów rozpraszających ( np. obecność innej osoby, drugiego psa, nauka na dworze) jest zawsze kolejnym etapem nauki psa.
Zachęcam wszystkich do samodzielnej tresury psa! W zakładce "tresura psa" znajdziecie wskazówki jak nauczyć psa konkretnych komend.
Powodzenia,
Anna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz